Copilăria? Cine-i prost s-o aresteze?! (Costel Zăgan)
Dimineața
toți îngerii
fug
de
mine
dragostea
însă-i
potolește
COSTEL ZĂGAN
Am început
să mă obișnuiesc
mai întâi
visez
și
apoi
mă trezesc
Un țipăt
două tăceri
de rest
se ocupă
poliția
deși
n-a dispărut
niciun
cuvânt
Cu ochii
pierduți
în
cer
e normal
să nu văd
decât
îngeri
Cine
a mai văzut
o
pisică albastră
ar putea
localiza
Poarta Sărutului
fără
să intre
Înnegresc zilele
cu
poezii
însă
adevărul
habar
n-are
caut
amprentele
stelelor
a altor
lucruri
dar
sufletul
tace
chitic
Vânătăile de pe băț au dat în muguri aceste flori transparente opri-vor cerul înainte de a fi clonat ultimul înger de pază păcat de băț COS...